GUVERNUL REPUBLICII MOLDOVA

MINISTERUL CULTURII

A A A

Contacte Ministerul Culturii

Publicat:L, 09/13/2021 - 11:33

Adresa:
str. Nicolae Iorga 21,
MD-2012 Chișinău
Republica Moldova 
Tel. anticameră: +373 (22) 823 801
Tel. cancelaria: +373 (22) 823 800
e-mail: cancelaria@mc.gov.md

 

Numele, Prenumele

Funcția

Tel. Birou

e-mail

CONDUCEREA MINISTERULUI

Sergiu Prodan

Ministru

823-803

sergiu.prodan@mc.gov.md

Budeci Ion

Secretar de Stat

823-805

ion.budeci@mc.gov.md

Chistol Andrei

Secretar de Stat

823-804

andrei.chistol@mc.gov.md

Varzari Ana

Secretar general

823-818

ana.varzari@mc.gov.md

CABINETUL MINISTRULUI

Cremene Boris

Consilier

823-801

boris.cremene@mc.gov.md

SERVICIUL INFORMARE ŞI COMUNICARE CU MASS-MEDIA

Lupașco Liuba

Consultant principal

79927277

liuba.lupasco@mc.gov.md

SECȚIA COORDONAREA POLITICI PUBLICE ȘI INTEGRARE EUROPENĂ

Bordiniuc Tatiana

Șef Secție

823-802

tatiana.bordiniuc@mc.gov.md

Oprea Veronica

Consultant superior

823-802

veronica.oprea@mc.gov.md

SERVICIUL AUDIT INTERN

Zamaneagră Lilia

Auditor intern principal

823-813

lilia.zamaneagra@mc.gov.md

SERVICIUL COORDONAREA ASISTENȚEI EXTERNE

Muravschi Ana-Luiza

Șef Serviciu

823-802

ana.luiza.muravschi@mc.gov.md

Teaca Irina

consultant principal

823-801

irina.teaca@mc.gov.md

DIRECȚIA ARTE, INDUSTRII CREATIVE ȘI EDUCAȚIE ARTISTICĂ

Moisei Iraida

Șef interimar Direcție

823-817

iraida.moisei@mc.gov.md

Boboc Serghei

Consultant principal

823-816

serghei.boboc@mc.gov.md

Derevici Adriana

Consultant principal

823-815

adriana.derevici@mc.gov.md

Silivestru Diana

Consultant principal

823-815

diana.silivestru@mc.gov.md

Lîsîi Eugenia

Consultant principal

823-816

eugenia.lisii@mc.gov.md

Tihoneac Victor

Consultant superior

823-815

victor.tihoneac@mc.gov.md

DIRECȚIA PATRIMONIU CULTURAL

Ostapov Alina

Șef interimar Direcție

823-814

alina.ostapov@mc.gov.md

Mogoreanu Lilia

Consultant principal

823-812

lilia.mogoreanu@mc.gov.md

Rezneac Corina

Consultant principal

823-812

corina.rezneac@mc.gov.md

Garconiţa Rita

Consultant principal

823-814

rita.garconiţa@mc.gov.md

Sula Mircea

Consultant superior

823-812

mircea.sula@mc.gov.md

DIRECȚIA TURISM

Ursan Maria

Șef interimar Direcție

823-809

maria.ursan@mc.gov.md

Mura Ana

Consultant superior

823-809

ana.mura@mc.gov.md

DIRECȚIA MANAGEMENT INSTITUŢIONAL

Ristic Emilia

Șef Direcție

823-810

emilia.ristic@mc.gov.md

SERVICIUL RESURSE UMANE

Feraru Maria

Șef Serviciu

823-808

maria.feraru@mc.gov.md

Butnari Natalia

Consultant principal

823-808

natalia.butnari@mc.gov.md

SEECȚIA FINANCIAR - ADMINISTRATIVĂ

Tatiana Turețchi

Şef secție/contabil-şef

823-806

tatiana.turetchi@mc.gov.md

Mihaila Valentina

Consultant principal

823-807

valentina.mihaila@mc.gov.md

Motroi Tatiana

Consultant principal

 

tatiana.motroi@mc.gov.md

Bernic Natalia

Consultant principal

 

natalia.bernic@mc.gov.md

Volcovschi Marina

Consultant principal

 

marina.volcovschi@mc.gov.md

SERVICIUL TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI ŞI COMUNICAŢIILOR

Griciuc Vasile

Consultant principal

 

vasile.griciuc@mc.gov.md

SERVICIUL JURIDIC

Rusu Gheorghe

Consultant principal

823-817

gheorghe.rusu@mc.gov.md

SERVICIUL MANAGEMENTUL DOCUMENTELOR

Susareco Ecaterina

Specialist principal

823-800

ecaterina.susarenco@mc.gov.md